Pe data de 18 August a avut loc în Cluj-Napoca ITCamp-ul Summer Community Event. Acest eveniment a fost dedicat dezvoltatoriilor care lucrează cu stack-ul Microsoft și nu numai. Chiar dacă a fost o zi frumoasă de vară, mai mult de 55 de persoane s-au decis să își petreacă după-masa alături de ITCamp.

A fost un eveniment extrem de interesant, mai ales din perspectiva topic-uri abordate. În cele 3 ore, cât a durat evenimentul au avut loc doua prezentări despre Securitate în .NET și Elixir. Împreună am descoperit că securitatea nu se rezumă doar la cod și endpoint-uri publice. Topic-ul este mult mai complex, iar probleme precum update-ul de librării externe poate să fie la fel de important ca și update-ul Windows. În timpul celei de a doua sesiuni am fost uimiți când am descoperit că există sisteme și limbaje de programare (Elixir) care ne permit să scriem cod care să ruleze cu availability de 99.99999 fără nici un fel de probleme. Dacă punem acest lucru în contextul în care aceste soluții există de mai bine de 25 de ani (Erlang), este și mai uimitor.

Mulțumim sponsorilor pentru susținere și tuturor celor care participat la acest eveniment!

Mai jos găsiți conținutul care a fost prezentat:

Iar o parte din poze le-am adăugat pe Facebook.

ITCamp Newsletter

Înscrie-te pe lista noastră pentru a fi informat când vor avea loc următoarele evenimente ale comunității ITCamp.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest